top of page
Copy of Whistle_edited.jpg

HONOUR ROLL

GRADED MEMBERS
thumbnail_Cronulla RA logo.png

1966 C. Langton

 

1975 J. Colenso

 

1979 J. Blomfield

 

1985 B. Gilchrist

 

1991 J. Belgre

1994 D. Gocher 

2000 G. Jackson

2005 P. Kirby

 

2013 F. Lehane

           R. Williams

2018 M. Currie

                 

1967 C. Gilchrist

1975 R. Hensley

1983 J. Snare

1987 G. Weekes

1991 P. Macinante

1995 M. Jadwat

2003 J. Maxwell

2009 H. Perenara

            P. Mellor

2016 C. Paddy

1970 D. Wintin

1978 P. Atkins

1984 M. Cassidy

1990 S. Portsmouth

1992 P. Duncan

1997 L. Penfold

2003 G. Toland

2010 A. Cassidy

2017 A. Gilchrist

           A. McRae

PAST A GRADE
GRAND FINAL
thumbnail_Cronulla RA logo.png

1963-1968 

Combined with St George

1970 K. Manton

1973 B. Horner

1976 B. Horner

1979 - 1981  Combined with St George

1982 D. Heymer

1985 B. Stephens

1988 D. Heymer

1971 R. Chambers

1974 J. Colenso

1977 R. Chambers

1983 B. Stephens

1986 B. Stephens

1989 S. Portsmouth

1969 D. Wintin

1972 R. Chambers

1975 R. Chambers

1978 J. Ricketts

1981 R. Hensley

          (Semi-Final)

1984 B. Stephens

1987 D. Heymer

1990 J. Belgre

EXECUTIVE MEMBERS HONOUR ROLL
thumbnail_Cronulla RA logo.png

Year    President

1963     J. Burns

1964     J. Burns

1964     J. Burns

1965     J. Burns

1966     J. Burns

1967     J. Burns

1968     J. Burns

1969     J. Burns

1970     H. Ford

1971      H. Ford

1972     H. Ford

1973     J. Burns

1974     R. Chambers

1975     R. Chambers

1976     R. Chambers

1977     R. Chambers

1978     R. Chambers

1979     C. Gilchrist

1980     C. Gilchrist

1981      C. Gilchrist

1982     C. Gilchrist

1983     C. Gilchrist

1984     C. Gilchrist

1985     C. Gilchrist

1986     C. Gilchrist

1987     C. Gilchrist

1988     C. Gilchrist

1989     N. Duncan 

1990     N. Duncan

1991      N. Duncan

1992     N. Duncan

1993     N. Duncan

1994     N. Duncan

1995     N. Duncan

1996     G. Braine

1997     G. Braine

1998     J. Belgre

1999     J. Belgre

2000    J. Belgre

2001     J. Belgre

2002    J. Belgre

2003    J. Belgre

2004    J. Belgre

2005    J. Belgre

2006    J. Belgre

2007    J. Belgre

2008    J. Belgre

2009    J. Belgre

2010     B. Gilchrist

Secretary

R. Sanderman

R. Sanderman

T. Thompson

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

D. Wintin

R. Hensley

R. Hensley

R. Hensley

K. Stewart

K. Stewart

 J. Burns

J. Burns / D. Wintin

B. Stephens

B. Stephens

B. Stephens

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

G. Weekes

G. Weekes

P. Aldridge

P. Aldridge

P. Aldridge

P. Aldridge

P. Aldridge

P. Aldridge

P. Aldridge

P. Aldridge/ J. Sweeting

D. Puckeridge

D. Puckeridge

N. Duncan

N. Duncan

J. Harding

J. Harding

J. Harding

J. Harding

J. Harding

D. Puckeridge

D. Puckeridge

D. Puckeridge

Treasurer

J. Stokes

J. Stokes

B. Agnew

B. Agnew

B. Agnew

B. Agnew

B. Agnew / N. McInnes

N. McInnes

N. McInnes

N. McInnes

N. McInnes

N. McInnes

N. McInnes

N. McInnes

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

N. Duncan

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

B. Gilchrist

M. Cole / M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

Year    President

2011     B. Gilchrist

2012    B. Gilchrist 

2013    B. Gilchrist

2014    B. Gilchrist

2015    B. Gilchrist

2016    B. Gilchrist

2017    B. Gilchrist

2018    B. Gilchrist

2019    B. Gilchrist

2020   M. MacLean

2021    M. MacLean

2022   M. MacLean

2023   M. Tracey

2024   M. Tracey

Executive Officer

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

R. Stevens

J. Harding

D. Blackman

D. Blackman

D. Blackman

Director Finance

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

M. Cassidy

J. Bradstock

J. Bradstock

J. Bradstock

J. Sweeting

J. Sweeting

J. Sweeting

Director Referees Development

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

J. Maxwell

C. Paddy

C. Paddy

C. Paddy

C. Paddy

M. Currie

Director Member Services

D. Blackman

A. Gavin

A. Gavin

N. Waugh

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

A. Gilchrist

MAJOR AWARD
WINNERS
thumbnail_Cronulla RA logo.png
Carl Gilchrist Memorial Trophy
Awarded to the A Grade Grand Final Referee

1991     D. Heymer

1994    D. Robb

1997    D. Heymer

2000  J. Maxwell

2003  S. Portsmouth

2006  D. Monckton

2009  A. Cassidy

2012   D. Monckton

2015   M. Maclean

2018   E. Linnane

2021   Not Awarded

1992   M. Cassidy

1995   D. Heymer

1998   J. Maxwell

2001   J. Belgre

2004  S. Portsmouth

2007   S. Portsmouth

2010    D. Monckton

2013    A. McRae

2016    M. Maclean

2019    E. Linnane

2022   A. Hutchinson

1993    D. Heymer

1996    R. Stevens

1999    J. Belgre

2002   J. Maxwell

2005   S. Portsmouth

2008   A. Cassidy

2011     D. Monckton

2014    A. McRae

2017    A. McRae

2020   E. Linnane

2023    D. Blackman

John Burns Memorial Trophy
The Associations' Encouragement & Achievement Award

1983   R. Hensley

1986   G. Weekes

1989   A. Azzopardi

1992   D. Puckeridge

1995   D. Wintin

1998   J. Maxwell

2001   N. Duncan

2004  J. Harding

2007  J. Harding

2010   M. Cassidy

2013   M. Maclean

2016   A. Gilchrist

2019   P. Khoury

2022  A. Gilchrist

1984    B. Gilchrist   

1987    N. Duncan

1990    P. Aldridge

1993    J. Belgrea

1996    I. Moore

1999    G. Toland

2002   P. Macinante

2005   D. Wynters

2008   J. Belgre

2011     R. Stevens

2014    S. Portsmouth

2017     M. Currie

2020    Not Awarded

2023    D. Blackman

1985    B. Stephens

1988    C. Gilchrist 

1991     P. Duncan

1994    P. Macinante

1997    K. Rooke

2000  G. Jackson 

2003   G. Chehoff

2006   J. Hunt

2009   J. Maxwell

2012    N. Waugh

2015    R. Aldous

2018    C. Paddy

2021    Not Awarded

Doug Wintin Award
Junior Encouragement & Achievement Award

1999    T. Hughes

2002   M. Moran

2005   M. Lee

2008   A. McRae

2011     C. Adams

2014    A. Hutchinson

2017    E. Waugh

2020   S. Marigliano

2023   L. Moffitt

2000   K. Wilkin

2003   S. Dibb

2006   J. Gill 

2009   A. Gilchrist

2012    T. Hillier

2015    M. Bonnici

2018    Z. Nealon

2021    Not Awarded

2001    D.McInnes

2004   F. Breslin

2007   N. Waugh

2010    S. Cummins

2013    J. Bradstock

2016    K. Portsmouth

2019    A. Neale

2022   J. Blackman

Referees Choice
As Voted by Active Referees'

2004  D. Monckton

2007  M. Tracey

2010   N. Waugh

2013   M. Tracey

2005   R. Cummings

2008   M. Tracey

2011     S. Cummins

2014    C. Paddy

2006  M. Maclean

2009  M. Maclean

2012   C. Paddy 

2015   M. Maclean

Trainer of the Year

2012   J. Hennessy

2015   D. Hind

2018   T. Shepard

2021   Not Awarded

2013   M. Tremain

2016   E. Rix

2019   S. Marigliano

2022  L. Nickson

2014   C. Adams

2017    C. Kalikazaros

2020   Not Awarded 

2023    M. Marigliano

Noel Duncan Rookie Junior of the Year

2020  J. Blackman

2023   T. Matthews

2021   Not Awarded

2022   I. Hills

Most Improved Referee

1992   L. Penfold

1995   R. Stevens

1998   G. Toland

2001   A. Scully

2004  D. McInnes

2007   A. Cassidy

2010    F. Breslin

2013    A. Gilchrist

2016    M. Bonnici

2019    D. Hind

2022   S. Marilgliano

1993   D. Robb

1996   T. Beale

1999   G. Toland

2002  S. Debs

2005  R. Cherry

2008  M. Maclean

2011    C. Redfearn

2014   C. Paddy

2017   E. Linnane

             C. Hutchinson

2020  J. Chasle

2023  J. Chasle

             J. Blackman

1994   J.Maxwell

1997    B. Mitchell

2000  K. Murphy

2003   P. Khoury

2006   T. Beale

2009   M. Floyd

2012    A. McRae

2015    T. Hillier

2018    A. Hutchinson

2021    Not Awarded

bottom of page